כניסה למערכת >>
חפש
שלום אורח [התחבר]
 
 
ADHD >>  מהם המאפיינים

מה הם התסמינים של הפרעת קשב והיפראקטיביות ?

התסמינים המרכזיים של הפרעת קשב והיפראקטיביות (ADHD) כוללים:

  • אימפולסיביות: ילד שמגיב במהירות ללא מחשבה תחילה.
  • היפראקטיביות: ילד שמתקשה לשבת בשקט והוא הולך, רץ ומטפס כשילדים אחרים יושבים בשקט ומדבר כשצריך להקשיב.
  • חוסר קשב: ילד שחולם בהקיץ או נראה כנמצא ב"עולם אחר", מוסח בקלות מדברים שמתרחשים בסביבתו ומתקשה לשמר קשב וריכוז לאורך זמן.


תסמינים אלה מופיעים בשלב מוקדם בהתפתחותו של הילד. לרוב, האימפולסיביות וההיפראקטיביות מופיעות תחילה, הפרעת קשב וריכוז מופיעה כשנה או יותר לאחר מכן. מכיוון שתופעות דומות, אך ברמה נמוכה יותר, מאפיינות ילדים רבים ללא הפרעת קשב או עלולות להיגרם כתוצאה מהפרעות אחרות, חשוב שכל ילד שיש חשד שהוא סובל מ-ADHD ייבדק ויאובחן באופן מעמיק, על ידי איש מקצוע מוסמך.

התסמינים של הפרעת קשב והיפראקטיביות עשויים להופיע במצבים שונים, בהתאם לאתגר השליטה העצמית שמוצב בפני הילד הסובל מ-ADHD. חשוב לציין שלמרות הדמיון הכללי בתסמינים, הפרעת קשב באה לידי ביטוי באופן ייחודי אצל כל ילד וילד. למשל, התנהגותו של ילד המתקשה לשבת בשקט או מפריע בדרכים אחרות תבלוט בבית הספר, אך את הילד החולמני והלא מרוכז עלולה המערכת לפספס. לפעמים עלול ילד עם הפרעת קשב והיפראקטיביות להיות מוערך באופן מוטעה. למשל, ילד אימפולסיבי עם הפרעת קשב והיפראקטיביות, הפועל מבלי לחשוב, עשוי להיתפס כבעל בעיות משמעת רגילות. לחילופין, ילד איטי וחולמני עם הפרעת קשב עלול להיתפס כחסר מוטיבציה. חשוב לציין, שכל הילדים הם לפעמים חסרי מנוחה, פועלים מבלי לחשוב, מתקשים לשמור על קשב וריכוז או חולמים בהקיץ. כאשר האימפולסיביות, ההיפראקטיביות וקשיי הריכוז משפיעים על תפקודו של הילד בבית הספר, על יחסיו עם ילדים אחרים ועל התנהגותו בבית, כדאי להתחיל לבחון את קיומה של הפרעת קשב והיפראקטיביות. בגלל השונות הרבה בתסמינים במצבים שונים, האבחנה של הפרעת קשב וריכוז אינה פשוטה. קושי זה באבחנה נכון במיוחד כשחוסר קשב הוא התסמין המרכזי.

לפי הגרסה העדכנית ביותר של ספר האבחון והסטטיסטיקה האמריקאי להפרעות פסיכולוגיות ופסיכיאטריות (Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders - DSM-IV-TR), ישנם שלושה דפוסים התנהגותיים מרכזיים המאפיינים ילדים ומבוגרים עם הפרעת קשב והיפראקטיביות. הם עשויים להיות בעיקר היפראקטיביים-אימפולסיביים (לא סובלים מקשיי ריכוז או הפרעת קשב משמעותית); בעיקר לא קשובים (לא מפגינים היפראקטיביות ואימפולסיביות); או מהסוג המשולב (המפגינים גם הפרעת קשב וקשיי ריכוז וגם היפראקטיביות ואימפולסיביות).

 

 

| תקנון האתר | ראשי | צור קשר | מפת אתר |
עיצוב - משפוחה    נבנה ע''י משפוחה בניית אתרים - פיתוח תוכנה