כניסה למערכת >>
חפש
שלום אורח [התחבר]
 
 
אנשי מקצוע >>  מבנה הבדיקה
מבנה הבדיקה
"בדיקת קשב"™ מבוססת על שני אינדיקאטורים שנמצאו קשורים להפרעת קשב והיפראקטיביות (ADHD):
  1. מבחן מסוג CPT – Continuous Performance Test . מבחן זה דוגם יכולות שימור קשב לאורך זמן ויכולות עיכוב תגובה (אימפולסיביות) במצבים של מיעוט וריבוי מטרות. חלק זה נמשך כ- 20 דקות.
  2. שאלון סימפטומים מבוסס (DSM-IV-TR). השאלון מבוסס על התסמינים הקשורים בהפרעת קשב והיפראקטיביות כפי שמפורטים בספר האבחון הפסיכיאטרי הסטטיסטי של החברה האמריקאית לפסיכיאטריה (DSM-IV-TR).
  3. בדיקה המשווה תפקוד בשני מבחנים שונים. בדיקה זו משווה שני ביצועים של מבחן ה- CPT ומשמשת לבדיקת יעילותו של טיפול (תרופתי או אחר).

תאור המבחן

"בדיקת קשב"™ היא בדיקה מסוג "בדיקת קשב מתמשך" באנגלית continuous performance test (CPT). המבחן הוא ממוחשב ונועד לביצוע דרך האינטרנט. ניתן לבצע את הבדיקה במרבית הדפדפנים המוכרים כדוגמת: Internet Explorer, Fire Fox, Chrome, Apple-Safari.
ניתן לבצע את הבדיקה מכל מחשב המחובר לרשת האינטרנט. מדידת מהירות התגובה - מהירות התגובה נמדדת בדיוק של מילי/שניות באמצעות המעבד של המשתמש כך שהדיוק הוא מירבי ואינו תלוי כלל במהירות האינטרנט. לצורך הבדיקה נעשה שימוש בשתי צורות גאומטריות, משולש ועיגול. הצורות מוצגות במרכז המסך על רקע מרובע אפור. הגרויים מוצגים למשך 100 מילי/שניות ואחריהם הפוגה של 1900 מילי/שניות.

הנבדק מודרך להגיב הכי מהר שהוא יכול מבלי לפגוע בדיוק על ידי לחיצה על מקש הרווח כל פעם שמופיעה צורת המשולש ולהימנע מלחיצה בהופעת צורת העיגול. המטלה כוללת שני מצבים, מיעוט מטרות וריבוי מטרות. בחצי של מיעוט המטרות, מופיעים 224 גרויים, מתוכם 56 מהווים מטרות ו 168 אינם מטרות. היחס בין מטרה ללא מטרה הוא 1:3. חלק זה של הבדיקה הוא מעייף ומשעמם.

כאמור החצי השני של הבדיקה מתאפיין בריבוי מטרות. גם בחלק זה 224 גרויים, 168 מטרות ו56 שאינם מטרות. בחלק זה היחס הוא הפוך 3:1 מטרות ללא מטרות. בחלק זה הנבדק מתבקש להגיב לרוב הגרויים ונבדקת היכולת שלו לעכב את ההתנהגות בפעמים הבודדות בהם הוא נדרש שלא להגיב. לאורך המבחן הגרויים מוצגים באופן רנדומלי, כאשר היחס קבוע מראש.

במטרה להפחית השפעות של אימון מחד וחוסר הבנה של המטלה מאידך, לפני כל חלק של הבדיקה יש שתי דקות של אימון. הנבדק איננו יודע שזה אימון, אך התוצאות בחלק מקדים זה אינן נכללות בניתוח התוצאות. משך המבחן כולו כולל חלק האימון הוא 19 דקות.
ישנן שלוש הפסקות לאחר כל חלק של המבחן. הנבדק מתבקש שמשך ההפסקה לא יעלה על שתי דקות. לחיצות שהופיעו בטווח הזמן שפחות מ 150 מילי/שניות מהופעת הגרוי אינן נספרות כיוון שאינן תגובה לגירוי נצפה. במידה והנבדק לחץ פעמיים על מקש הרווח עבור אותו גרוי נספרת רק הלחיצה הראשונה. התוכנה יודעת באופן אוטומטי לרשום ולחשב את מספר טעויות ההשמטה וההוספה כמו גם את מהירות התגובה.

 

| תקנון האתר | ראשי | צור קשר | מפת אתר |
עיצוב - משפוחה    נבנה ע''י משפוחה בניית אתרים - פיתוח תוכנה